AHSEC Class 12 results declared – Meet the Top 10 rank holders




The AHSEC released the 2017 Class 12 results of on their website today. Pass percentage in Arts stream- 73.16 percent,  Science stream- 86.24 percent , Commerce stream- 82.72 percent.

Check out the results for 2018 here.

Here are the top 10 rank holders in their respective streams.

SCIENCE STREAM 

1st position-Rajababu Saikia, Ramanujan Junior College, Nagaon
Total marks- 482

2nd position- Abinash Kalita, Krishnakanta Handique Junior College, Pathshala
Total marks- 481

3rd position- Kunal Horo, Ananda Ram Baruah Academy, Pathshala
Total marks- 480

Mridupawan Das, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks- 480

4th position- Illiyas Khan Rana, Ananda Ram Baruah Academy, Pathshala
Total marks-479

Suman Chetri, Ramanujan Junior College, Nagaon
Total marks-479

5th position- Indibar Talukdar, Bajali College, Pathshala
Total marks-478
Angshuman Bhargab, Ramanujan Junior College, Nagaon
Total marks-478

6th position- Bhaskar Ghosh, Sishu Pathshala higher secondary school, Dhubri
Total marks-477

Kaustavmani Hazarika, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks-477

Raunak Jain, Cotton College, Guwahati
Total marks-477

Samarjit Kalita, Gordon Higher Secondary, Nalbari
Total marks-477

7th position-Mayank Prasad, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks-476

8th position-Asim Mazumdar, Krishna Kanta Handique Junior College, Pathshala
Total marks-475
Sirsha Mazumdar, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks-475

9th position-Darshan Talukdar, Ananda Ram Baruah Academy, Nalbari
Total marks-473

Saumik Dey, Ramanuj Gupta Junior College, Silchar
Total marks-473

Nishita Borgohain, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks-473

Arnab Kapil, Cotton College, Guwahati
Total marks-473

Mojammil Ahmed, Ramanuan Junior College, Nagaon
Total marks-473

Kumar Ratnadip, Nagaon College
Total marks- 473

10th position- Biswaroop Laskar, Ramanuj Gupta Junior College, Silchar
Total marks-472
Naina Hatibaruah, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks- 472
Niki Baruah, Salt Brook Academy, Dibrugarh Total marks- 472
Dipnilim Das, Sai Vikash junior college, Guwahati
Total marks- 472
Abhinab Chetia, Brahmaputra Valley Academy, Lakhimpur
Total marks- 472
Basab Ranjan Dahal, Ramanujan Junior College, Nagaon
Total marks- 472
Samudrajit Barua, Ramanujan Junior College, Nagaon
Total marks- 472

————————————————–

ARTS STREAM

1st position- Alka, Krishnaguru College, Barpeta
Total marks scored-480

2nd position- Sabina Yasmin, Brilliant Academy, Mangaldai
Total marks- 478

3rd position-Ankita Mitra, Genius Academy Junior College, Lakhimpur
Total Marks-477

4th position- Nabanita Bharadwaj, Mangaldai Govt. Higher Secondary school
Total marks-474

5th position- Henasri Medhi, Barpeta Vidyapeeth
Total marks- 473
Abhilasha Barbora, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks-473
Dipika Hazarika, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks-473

6th position- Jyotish Kalita, Ranjit Sarma Academy, Mangaldai
Total marks- 472

Aditi Dutta, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks-472

Amanisha Bora, Renaissance Junior College, Nagaon
Total marks-472

7th position- Sugandhi Neog, Crescent Academy, Jorhat
Total marks-471

Joba Saikia, Island Academy Majuli College, Majuli
Total marks-471

Namrata Barua, Ramanujan Junior College, Nagaon
Total marks-471

8th position- Rimjhim Sarma, Pragjyotika Junior College, Titabor
Total marks-470

9th position- Meghna Goswami, Krishnakanta Handique junior college, Pathshala
Total marks- 469

Arpita Sinha, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks-469

Banchana Rajkumari, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks-469

Gayatri Devi, Concept Junior College, Titabor
Total marks-469

10th position- Himadri Basu, Krishnakanta Handique Junior College, Pathshala
Total marks-468

Papori Bora, DKD College, Golaghat
Total marks-468

Ananya Liza Dutta, Crescent Academy, Jorhat
Total marks-468

————————————————–

COMMERCE STREAM

1st position- Prashanta Goel, KC Das Commerce College, Guwahati
Total marks-471

2nd position- Saurabh Pahariya, Brilliant Academy, Mangaldai
Total marks-469

3rd position- Pinki Debnath, KC Das Commerce College, Guwahati
Total marks-467

4th position- Gaurav Patowary, National Pioneer Junior College, Tangla
Total marks-466

5th position- Kushali Agarwal, KC Das Commerce College, Guwahati
Total marks-464

6th position- Prabin Nagori, KC Das Commerce College, Guwahati
Total marks-463
Nimisha Sarma, KC Das Commerce College, Guwahati

7th position-Satyam Fogla, Salt Brook Academy, Dibrugarh
Total marks-462
Sneha Modi, Pragjyotika Junior College, Titabor

8th position- Pratik Bhartiya, Bongaigaon College
Total marks-460

9th position- Abhishek Jain, KC Das Commerce College, Guwahati
Total marks-459
Madhu Jain, KC Das Commerce College

10th position-Dibya Bothra, Dronacharya Academy, Barpeta Road
Total marks-458

Pankaj Kumar Saha, Vivekananda Junior College, Cachar
Natasha Jain, KC Das Commerce College

Dipankar Saha, National Pioneer Junior College, Tangla

 




Photo- dy365 & News 18 NE

Check out the results for 2018 here.

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.